© Copyright poezja.eu 2006    poezja[at]poezja.eu

poezja.eu

Forum Poezja.eu Strona Główna
Autor Wiadomość

<  Forum techniczne  ~  antologie i antolologie

Włodzimierz Holsztyński
Wysłany: Czw Lut 08, 2007 6:07 Odpowiedz z cytatem
Mam rozwiazanie. A nuz sie spodoba.

Forum "poezja" (podforum forum "Ogrod Luizy") jest podstawa, jest baza danych, w ktorej egzystuja wiersze. Sa one tam bez skladu i ladu, w przypadkowej kolejnosci, ale sa, bedzie wiecej, i to jest najwazniejsze. Oczywiscie forum "poezja", w roli bazy danych, jest uzupelniana przez inne fora, tak ze razem tworza nasza baze danych wierszy.

Nastepnie mozemy miec forum "Antologie". Post w tym forum to opis antologii plus linki do wierszy (byc moze z dodatkowa organizacja wewnatrz postu). To wszystko. Mozna dodac urywek wiersza lub dwa, moze caly wiersz, ale forum "Antologie" nie powinno byc na posty z wierszami (jednym lub kolekcja) lecz tylko na listy LINKOW do wierszy. (Moderator powinien usuwac posty, ktore nie spelniaja opisu forum).

Odczuwam silnie potrzebe dalszej hierarchi, a wiec:

*** wiersze --> antologie --> antolologie ***

Na forum "Antolologie" zamieszczalibysmy antologie antologii, czyli posty, ktore zawieraja opis plus liste linkow do antologii.

UWAGA Na tym iteracje na razie bym zakonczyl. Antololologie itd moga byc na forum antolologie, nie potrzebuja az oddzielnego forum (w dalszej przyszlosci moze to sie zmienic).

Antologie i antolologie moga byc osobiste lub grupowe. Dla przykladu, moglby ktos stworzyc antolologie "haiku" czyli post, ktory moglby miec dwie grupy linkow do antologii: jedna grupa to "zima" "wiosna" "lato" "jesien", a druga grupa to autorzy, powiedzmy "Adzinski", Bedzinski, "Cedzinski", itd. Moglby tez miec inne grupy, na przyklad wedlug stuleci.

Wlasna antolologie tworzylem w przeszlosci, i znowu moze stworze, w dwoch wymiarach: 1.chronologiczny, z linkami typu "2007", "2006", itd, oraz 2.tematyczny: "Wyspy Tramwajowe", "Takie zycie", "Fraszki i Troski", "Nokturny", "Ona i On", "Utwory krotkie", "I coz, Zydzie?", "Nauka i Technologia", itd. Innymi slowy, moja antolologia mialaby dwuczesciowa liste linkow.

Zauwazcie, ze link do tego samego utworu moze wystepowac w szeregu antologiach (ale nigdy nie w antolologii). Dlatego w swoim przykladzie mowilem o 2 wymiarach, bo kazdy wiersz nalezalby jakby do tabeli o kolumnach odpowiadajacych datom, oraz wierszach odpowiadajacych tematom. Co wiecej, mialoby sens stworzyc 2-wymiarowa tabele z linkami, zamiast dwoch list 1-wymiarowych--Antologia z tabela 2-wymiarowa moglaby zastapic system antolologii plus odpowiednich antologii--ale bez tabel tez jest na ogol dobrze, raz tak moze byc lepiej, a innym razem inaczej.

Fora "Antologie" i "Antolologie" powinny byc moderowane chocby dla unikania przypadkowych bledow flejtuchowatych uczestnikow.

Pozdrawiam,

Wlodek

Ostatnio zmieniony przez Włodzimierz Holsztyński dnia Czw Lut 08, 2007 12:36, w całości zmieniany 1 raz

Wysłany: Czw Lut 08, 2007 9:42 Odpowiedz z cytatem
Włodku,

To wszystko nie jest (technicznie) takie proste, jak się wydaje.
System for na bazie phpBB raczej się nie nadaje do realizacji
zachcianek tak wybrednego użytkownika, jak Ty, Włodku.
Trzeba znaleźć inny system.
Obecnie testuję system Drupal, który nawet obecnie, w fazie testów,
już spełnia wiele z Twoich wymagań:
- można napisać wiersz (w swoim blogu), zezwalając (lub nie)
na jego komentowanie
- wiersz można przydzielić do różnych kategorii, co daje coś w rodzaju
szeregu antologii (generowanych automatycznie)
- można tworzyć własny tomik wierszy, podczytywany i komentowany
przez innych (możliwość poprawek)
- można tworzyć wspólne, wieloautorskie książki, będące ułożonym
zbiorem linków do już napisanych stron/wierszy, czyli antologie z definicji
lepsze od tych generowanych automatycznie
- edytor WYSWYG (efekty graficzne)
- łatwa zmiana skórek
- przydzielanie użytkownikowi rang i uprawnień, blokujących
szkodliwe efekty działalności mniej doświadczonych użytkowników
- parę innych ;-)

Szkielet systemu - www.haiku.pl

Niestety, konieczność poznawania możliwości nowego systemu
powoduje kilkumiesięczne wyłączenie admina z jakiejkolwiek
innej działalności ;-)

Pozdrawiam,
Grzegorz
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Włodzimierz Holsztyński
Wysłany: Czw Lut 08, 2007 16:07 Odpowiedz z cytatem
Antologia przykladowa nr 1:

Wysłany: Sob Lut 10, 2007 5:38 Odpowiedz z cytatem
czołgista napisał:
Włodku,

Obecnie testuję system Drupal,
który nawet obecnie, w fazie testów, [...]

Grzegorz
Slyszalem o drupal. Najlepsze oprogramowanie tego typu obecnie, to wordpress, ktory mozesz sciagniac z ich strony:

wordpress.org

lub wejdz na

wordpress.com

by sie w tym rozejrzec. Mam nadzieje, ze nie uwazasz, ze jest za pozno dla Ciebie.

Pozdrawiam,

Wlodek

PS. To oprogramowanie ma wade (robaka), jak wiele innych. Powiedzmy wlozylem prace w fromat swojego tekstu, i go "opublikowalem" na stronie. Potem chce zmienic jedna literke. Jezeli to zrobie w ich on-line edytorze (co powinno byc wygodnym, naturalnym sposobem), to mi ten edytor zniszczy format. Wiele razy tak sie nabralem (przez lata, w roznych miejscach internetowych). Okropne. Byc moze istnieje opcja, ktora chroni format, ale jej nie znam--powinna byc defaultem.

Wysłany: Sob Lut 10, 2007 16:53 Odpowiedz z cytatem
Włodku,

Wordpress to nie jest oprogramowanie TEGO TYPU.
Wordpress to tylko bardzo rozbudowany system obsługi blogów.
Ma się on nijak do CMS lub forum.

Myślałem, by vortal haiku oprzeć o uznawane za najlepsze w danej grupie
oprogramowania phpBB (forum), WordPress (blogi) i Joomla (CMS),
a w przyszłości OJS (e-journal) jednak znacznie wygodniejszy jest
trochę gorszy system, w którym wszystkie te elementy są ze sobą mocno
zintegrowane.

Takim właśnie systemem jest Drupal z paroma dodatkowymi modułami.
Szczególnie przydatny, gdyby Kano znalazł paru redaktorów tworzących
chociaż część treści vortalu - gdyby nie musiał wszystkiego robić sam.

Pozdrawiam,
Grzegorz

PS. Jeśli chodzi o edytor, z Drupalem dobrze współpracuje FCKedytor
http://www.fckeditor.net/demo Tekst można poprawiać i poprawiać,
i nic się nie rozjeżdża. Lub po prostu wkleić kod HTML wygenerowany
przez inny edytor.
Włodzimierz Holsztyński
Wysłany: Nie Lut 11, 2007 3:47 Odpowiedz z cytatem
czołgista napisał:
Włodku,

Wordpress to nie jest oprogramowanie TEGO TYPU.
Wordpress to tylko bardzo rozbudowany system obsługi blogów.
Ma się on nijak do CMS lub forum.
Fakt. Doradzono mi wordpress do blogow i osobistych witryn, a nie do portali. I tak bylem ciekaw Twojej odpowiedzi. Jestes zorientowany, a ja tylko chcialbym znalezc cos co by dla mnie dobrze funkcjonowalo. Nielatwo.

Kiedys wspanialy portal "Red Frog" stworzyl Iwo Gajda. "Red Frog" mial wiecej mozliwosci niz dzisiejsze portale (hamulcem moze jest dzis kwestia zabezpieczenia, drastyczniejsza niz kiedys). Iwo byl wybitnym programista, sam wszystko programowal, glownie w C, ale pragmatyczznie byl gotow uzyc cokolwiek dobrz dziala. Przy tym wspaniale wprowadzal w obsluge, wraz z ograniczonym administrowaniem Red Froga i w lokalne programowanie swoich zaufanych uzytkownikow. Mial talent nie tylko do programowania, ale takze do podawania technicznej informacji w minimalnych dawkach, wraz z szablonami lub malutkimi rutynami. Zgromadzil najwieksza kolekcje poezji klasycznej i internetowej (no, poza r.a.p., ktore jest czyms innym). Prowadzilo to do klopotow z prawami autorskimi. Pewne wydawnictwa nie chcialy uznac jego idealistycznego podejscia.

Cytat:
Jeśli chodzi o edytor, z Drupalem dobrze współpracuje FCKedytor
http://www.fckeditor.net/demo
Bardzo ciekawy edytor. Czy daje oglad "view" tekstu nie w kodzie, tylko tak jak go widza odbiorcy? Na podanej przez Ciebie (lub obok) stronie demonstrujacej go nie zauwazylem tej mozliwosci, moze jestem gapa, a moze dla demonstracji to im sie nie chce. Jest sporo milycgh edytorow dla programistow, ktore tekstow nie paprza, a jedynie asystuja uzytkownika, na przyklad poprzez roznomokolorowe "highlights".

Pozdrawiam,

Wlodek

Wysłany: Nie Lut 11, 2007 10:03 Odpowiedz z cytatem
FCKeditor nie jest edytorem dla programistów, z kolorami ułatwiającymi kontrolę poprawności składni, wywodzącym się z vim.
Jest intuicyjnym edytorem dla uzytkownika, dla którego komputer to taka lepsza maszyna do pisania, dla uzytkownika korzystającego z edytorów typu Word. Nawet ikonka podglądu strony jest wziętą z Worda ikonką podglądu wydruku (zagięta kartka z lupką). Można nawet wklejać tekst skopiowany prosto z Worda (zna go 99,9% użytkowników komputerów w Polsce).
Na stronie demo działa również tzw. lokalizacja - gdy korzystasz z edytora wchodząc na stronę ze Stanów - traktują Ciebie jak Amerykanina i menu edytora jest po angielsku, ale gdy ja wchodzę tam z Polski, menu jest po polsku.
W moim vortalu wyłączyłem tę opcję - każdego traktuje się jak Polaka.
Ma on oczywiście swoje wady, ale można się do nich przyzwyczaić, gdy pomyśl się, że alternatywą jest forum phpBB, na którym stworzenie tabelki jest sztuką nie lada.
Zresztą - można się zarejestrować i sprawdzić. A potem naciskać na Kano ;-)
Jest młodszy ode mnie, bystrzejszy w te klocki, i to, co mnie zajęło miesiąc, jemu zajmie tydzień.

Pozdrawiam,
Grzegorz

PS. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że moje podejście jest trochę zboczone. Witryna Kano nie musi poprawnie kodować japońszczyzny.
U mnie kodowanie UTF-8 zarówno na stronie, jak i w bazie danych, to podstawa.

Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek

Skocz do: