© Copyright poezja.eu 2006   poezja[at]poezja.eu  Nasze banery  Redakcja
Georges Seurat, Niedzielne popołudnie na Grande-Jatte
Interpoezja 2
Nic nie ma, prócz lusterka i prócz macierzanki. INTERPOEZJA 2. więcej »
Na skróty
Halina PoświatowskaHalina Poświatowska (ur. 9 maja 1935 w Częstochowie, zm. 11 października 1967 w Warszawie), poetka, autorka tomików: Dzień dzisiejszy, Oda do rąk, Jeszcze jedno wspomnienie. więcej »

Dawid Jung

Klasycyści wśród ruin. Notatka z wędrówki po Metrum Dariusza Dziurzyńskiego

Dariusz Dziurzyński, Metrum

Muszę przeprosić. Muszę Państwa przeprosić, bo moja wypowiedz nie będzie miała związku ze sztuką krytyki literackiej z prostej przyczyny - nie potrafię zachować obiektywizmu czytając Dziurzyńskiego. Powody są dwa: jest to poetyka szczególnie mi bliska. Podobnie jak ten warszawski poeta czuję ten sam sposób oddychania, wspólne metrum oparte o klasyczne wzorce: zniszczony świat antyku. Drugi powód: chociaż Dziurzyńskiego nigdy w życiu nie widziałem, za pomocą netu wymieniliśmy wiele myśli, większość z nich była dla mnie bardzo cenna, przez co winien jestem temu poecie wielki szacunek i podziękowania. A Państwu przeprosiny, bo jeszcze uczę się obiektywizmu, choć to najtrudniejsza perspektywa, szczególnie dla ludzi młodych.

Przyjmijmy więc taki układ: nie będzie to szkic tylko luźna wypowiedź turysty, który otrzymał wizę i uciekł do świata Metrum, aby zobaczyć nieistniejącą już dziś cywilizację i ludzi, dla których "historia to kochanka/ która poświęca swoich poetów".

*

Na granicy wita mnie celnik zwany Wieczernik (nawiązujący do wiersza Radosława Wiśniewskiego Czytając Mateusza. Apokryf), ta inwokacja jest jasna: ja również nie wiem czy zostałem wybrany. A jednak każą mi iść dalej. W pierwszym mieście spotykam Van Gogha. Jest stary i tłumaczy mi, że to nawiązanie do Milleta spowodowało prowansalskie słońce i wino. Teraz wiem dlaczego historia zabija poetów. Każdy chce mieć spokój w zaświatach. Mapa, którą trzymam w dłoniach jeszcze pachnie farbą z roku 2005, powstała w warszawskim Wydawnictwie Nowy Świat. Znam już ją prawie na pamięć. Opuszczam miasto Następstwa aby wejść do Modlitwy o Zolę i dalej na Przybyszewskiego. Tam jeszcze nikt mnie nie uczy jak oddychać, jak brać powietrze aby oszczędzać czas, którego tylko tutaj w nas nie ma, bo "Naprawdę, mało kto zapyta/ o twoje wyobrażenia i twój strach./ Wszystkiego dopiero dowiesz się tutaj." Ale to dopiero w miasteczku Po, z nierównymi jak skóra samotnej kobiety ośmioma uliczkami, łącznie domów dwadzieścia sześć. Ja mieszkam pod czwórką, w zajeździe "których kochałeś". Muszę jednak iść dalej wybierając najpiękniejsze miasta Kampanii, w których spotkam Poncyliusza aby splunąć mu w twarz za przedwczesną erekcję IV RP. W metropolii Odpowiedź chodzę bez przewodnika i słyszę ten śpiew, który przy mnie będzie gdy światłem zwiążą mi krtań: "Wyobraź sobie/ Romea i Julię/ Tristana Izoldę/ Penelopę i Odysa// bez rozłąki bez syren bez śmierci z tęsknoty/ bez zwaśnionych rodzin." Więc teraz mnie zrozum Ewo, mój mały Aniele uczący mnie tęsknoty, jeśli nawet tych słów nie przeczytasz musisz wiedzieć, czym jest miłość dzielona między lament syren i śmierć. Miłość to wciąż więcej Ciebie, ale to również z innego poety. Jest mrok i luty, jutro muszę jechać na wieczór autorski do Prudnika, ale jestem chory i zostanę. Autor Czytając Mateusza. Apokryf będzie na mnie zły, jak źli są mieszkańcy Wywiadu z Chrystusem, bo i ja wraz z miliardem innych proszę o napisanie wreszcie autobiografii. Omijam land Kontemplacje belgijskie/ Contemplations belges idąc do Romea aby pogadać o naszych kobietach, w których jest więcej poezji niż w aleksandryjskiej bibliotece. Ale jest jedno miasto w państwie Metrum, które przetrwa dziesiątki lat nim pochłonie je kurz lub ogień - to Kronika - stolica imperium. Ewo, spójrz na mapę, strona 68, pokochasz mnie bardziej, bo i mnie czeka ten sam los. A my chodźmy przez miasta, w których król Midas prycha Fuj! Fuj! Gówienka! lub ktoś szuka zapomnianej córki Zeusa. Wierz mi, jest w tych miastach szczęście dla nas.

Zobacz również sylwetkę i wiersze autora Metrum - Dariusz Dziurzyński

Reklama
Inne strony
Współczesna poezja polska  |  Klasyczna poezja polska  |  Teoria i Krytyka  |  Ogród Luizy. Forum poetyckie.  |  Inne: interpoezja, katalog...
© Copyright poezja.eu 2006. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kontakt: poezja[at]poezja.eu   adsrv

stat4u