© Copyright poezja.eu 2006   poezja[at]poezja.eu  Nasze banery  Redakcja
Georges Seurat, Niedzielne popołudnie na Grande-Jatte
Na skróty
Tadeusz BorowskiTadeusz Borowski - ur. 12 XI 1922 w Żytomierzu, zm. 3 VII 1951 w Warszawie, prozaik, poeta i publicysta. Autor katastroficznego poematu Gdziekolwiek ziemia..., tomiku wierszy Imiona nurtu, zbiorów opowiadań Pożegnanie z Marią, Kamienny świat. więcej »

Dział "Współczesna Poezja Polska" jest podzielony na dwa pokoje: Salon oraz Salon Pomarańczowy. W Salonie prezentujemy wszystkie nadesłane zestawy, natomiast do Salonu Pomarańczowego trafiają poeci wyróżnieni przez redakcję portalu. Wybór jest oczywiście subiektywny, prosimy o podejście od niego z dystansem i zrozumieniem.

 

Na początku XVIII wieku we Francji zaczęto organizować pierwsze Salony, to znaczy pokazy bieżącej twórczości artystycznej. Wiek XIX był czasem rozkwitu Salonu, a przy tym czasem gwałtownego wzrostu produkcji artystycznej. Jury musiało eliminować coraz więcej prac, a to oznaczało brak publiczności, śmierć cywilną.

Odrzuceni artyści przeklinali akademików, emocje były tak duże, że skargi (poparte oczywiście szerokimi znajomościami) dotarły w końcu do samego Napoleona III i tak w 1863 roku został zorganizowany słynny Salon Odrzuconych.

Rewolucyjne Salony bez jury nie objawiły zresztą żadnego diamentu; z dzisiejszej perspektywy widać, że przeklinani przez wszystkich akademicy dokonywali wyborów na ogół słusznych, choć pamiętać trzeba, że odrzucane były prace Moneta, a sami Impresjoniści nie uczestniczyli w Salonach.

W przestrzenii Internetu jest na szczęście miejsce dla każdego, dlatego na stronie poszliśmy w odwrotnym kierunku. Zamiast Salonu Odrzuconych, mamy Salon Wyróżnionych (Salon Pomarańczowy).

Reklama
Inne strony
Współczesna poezja polska  |  Klasyczna poezja polska  |  Teoria i Krytyka  |  Ogród Luizy. Forum poetyckie.  |  Inne: interpoezja, katalog...
© Copyright poezja.eu 2006. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kontakt: poezja[at]poezja.eu   adsrv

stat4u